top of page

Polisolokata - czyli lokata bez podatku

Najpopularniejszymi na rynku finansowym produktami oszczędnościowymi są bez wątpienia depozyty terminowe. Choć aktualnie ich oprocentowanie jest niższe niż jeszcze kilka lat temu, to deponenci najbardziej cenią sobie w nich bezpieczeństwo kapitału i tak zwany zysk bez ryzyka nawet jeśli nie jest on taki jak dawniej. Oszczędzanie na samych lokatach się jednak nie kończy ponieważ banki oferują także inne nie mniej ciekawe oferty. Do takich z pewnością zaliczyć można polisolokatę, która z nazwy kojarzyć się może z polisą na życie, a tak na prawdę jest bardziej podobna do typowej lokaty bankowej, a może być od niej wyżej oprocentowana.

Polisolokata - lokata bez podatku

Typowe depozyty terminowe oprócz tego, że oprocentowanie lokat nie jest zbyt wysokie, posiadają kolejną dość istotną wadę, a mianowicie obarczone są podatkiem Belki. Co to oznacza? W skrócie mniej więcej tyle, że każdy zysk z zakończonej lokaty pomniejszony zostanie z automatu o 19% podatku i w rezultacie nasz profit będzie o około jedną piątą niższy niż wynikałoby to z oprocentowania. Polisolokata jest właśnie odpowiedzią na taki stan rzeczy i ponieważ jest to produkt bardziej ubezpieczeniowy, to omija całkowicie wymóg opłacenia podatku i całość odsetek wraz z depozytem wraca na koniec umowy do właściciela. Należy jednak pamiętać, że polisolokatę zawiera się z firmą ubezpieczeniową, a nie z bankiem i w odróżnieniu od lokat umowa taka nie może zostać automatycznie przedłużona.

Warunki do otrzymania polisolokaty

Polisy lokacyjne różnią się od typowych produktów oszczędnościowych przede wszystkim terminem zapadalności umów. O ile depozyty terminowe można zawierać nawet na jeden dzień, to polisolokaty trwają najkrócej 6 miesięcy. Różnice widać także w kwestii minimalnego depozytu, który w przypadku polis lokacyjnych jest kilka razy większy od typowych ofert oszczędnościowych. Ponadto istotny jest również wiek właściciela polisolokaty. Ponieważ produkty te zakładają ubezpieczenie na życie deponent nie może mieć więcej niż 75 lat, co w przypadku lokat bankowych nie występuje i zawierać je mogą klienci w dowolnym wieku - przypomina pewien portal finansowy.

Bezpieczeństwo środków

Bankructwa, lub problemy z niewypłacalnością instytucji finansowych, bądź ubezpieczycieli zdarzają się niezwykle rzadko, ale podejmując decyzję o produktach oszczędnościowych warto także ten aspekt wziąć pod uwagę. Najlepsze lokaty bankowe oprócz zysku bez ryzyka utraty kapitału gwarantują także za pomocą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zwrot kapitału do równowartości 100 tys. euro jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z wypłacalnością banku. W przypadku polisolokat jest inaczej ponieważ są to ubezpieczenia, a nie typowe produkty oszczędnościowe. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa na nieco innych zasadach jak BFG i w razie upadłości ubezpieczyciela wypłaca jedynie połowę wartości ubezpieczenia, ale nie więcej niż równowartość 30 tys. euro.

Kim jestem?

Piszę o finansach osobistych i o tym jak można oszczędzać w prosty sposób. Doradzam jakie produkty bankowe wybierać i czego się ustrzegać.

Inne posty
Follow Me
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • YouTube Basic Black
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page